W jakim celu wykonuje się badania wysokościowe

W jakim celu wykonuje się badania wysokościowe

Na www.bielskobadania.pl zamówisz badania wysokościowe Kęty.

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych wypadków, polskie prawo wprowadziło konieczność poddawania się specjalistycznym badaniom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Co jaki czas należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – podstawy prawne

Definicję pracy na wysokości określa Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się przynajmniej jeden metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na masztach, rusztowaniach, kominach itd. Specjalne badania sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem bądź innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Specjalista diagnozuje pacjenta w kierunku wad wzroku, epilepsji lub problemów z błędnikiem. Dodatkowo trzeba też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania do pracy na wysokości są ważne przez dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą przechodzić je częściej – co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, niedowidzenie, a także schorzenia neurologiczne i cukrzyca. Co ciekawe noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, suwnic czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]