Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Więcej o szalunkach Kraków na sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Przeważnie używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one konieczne do tego, aby nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Rodzaje szalunków

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych ewentualnie grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, metalu lub drewna, a także zestawiać dwa albo trzy materiały. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają głowice ze stali bądź aluminium, narożniki, belki i łączniki.

Wynajem szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które oferują odmienne usługi czy inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść jeden obiekt. Zakup wszelkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłby rentowny . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]