Twoi kontrahenci są nieterminowi? Może czas przejść na metodę kasową?

Twoi kontrahenci są nieterminowi? Może czas przejść na metodę kasową?

Metoda kasowa - poszerz swoją wiedzę!

Przedsiębiorcy przeważnie rozliczają się z fiskusem za pomocą metody memoriałowej, zgodnie z którą zobowiązanie zapłaty podatku VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury za realizację usług albo sprzedaż towaru. W takim przypadku urząd skarbowy nie interesuje się czy na rachunku rozliczeniowym płatnika VAT pojawiła się opłata od kontrahenta. W metodzie kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług następuje dopiero po wpływie płatności od kontrahenta.

Metoda kasowa – sposób na podtrzymanie płynności finansowej firmy

Brak pojawienia się na rachunku opłat w terminie to nie rzadkość. Właściciele firm co rusz znajdują się w położeniu, gdy muszą co jakiś czas monitować kontrahenta odnośnie zapłaty za sprzedane towary bądź wykonane usługi. Jeżeli to zdarza się regularnie, nawet dobrze prosperująca firma może liczyć się z stratą płynności finansowej, nie wnieść przysługujących podatków na czas i w konsekwencji narazić się na bardzo wysokie grzywny nałożone przez urząd skarbowy. Szczęśliwie tak zwani mali przedsiębiorcy, czyli przedsiębiorstwa których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym zamknął się łącznie z podatkiem w kwocie 2 mln euro, mogą skorzystać z metody kasowej zawieszając w ten sposób termin rozliczenia podatku do chwili otrzymania od kontrahenta uzgodnionej opłaty. Ze względu na określony przez prawo limit z rozliczenia metodą kasową może skorzystać stanowcza większość rodzimych właścicieli firm, lecz powinni oni mieć świadomość, iż korzystanie z tej drogi rozliczenia działa również w drugą stronę. Tym samym gdy sami mają trudność z dochowaniem terminów płatności, nie mogą potrącić podatku VAT z faktury zakupowej póki nie uiszczą danej należności. Deklarację o chęci przejścia na metodę kasową zgłasza się się urzędowi skarbowemu na formularzu VAT-R. Wymagane jest też przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT i obowiązkowe opisanie wszystkich wystawianych faktur dopiskiem “metoda kasowa”.

Co jest przyczyną, że księgowi nie rekomendują przedsiębiorstwom metody kasowej?

Biura rachunkowe w wielu przypadkach odwodzą niewielkie biznesy od rozliczania metodą kasową podatku VAT. Z reguły powodem tego jest kwestia ciągłego pilnowania otrzymywanych należności związanych z działalnością. Metoda kasowa zmusza wszak do dokładnego ich śledzenia, żeby nie przeoczyć terminu rozliczenia podatku VAT. W przypadku przedsiębiorstw wystawiających miesięcznie nie więcej niż kilkanaście faktur nie jest to utrudnienie. Z kolei już przy stu i więcej dokumentach pilnowanie należności pojawiających się na koncie firmowym może zajmować nawet ponad godzinę dziennie. Dla takich firm najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje zaoszczędzenie czasu oraz minimalizację ryzyka omyłek przy księgowaniu, jest zastosowanie oprogramowania służącego do automatycznej obsługi należności, jakim jest m.in. Flobo.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]