Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Jeśli jesteś zainteresowany systemem bankowym SWIFT, koniecznie skieruj się w to miejsce.

Mimo, iż de facto każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, masa osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego działania bankowości międzynarodowej.

Z systemu rozliczeń SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny używany aktualnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: SORBNET, Express Elixir czy SEPA.Na świecie wdrożone są także przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie jednego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie państwa świata i stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i sporo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku największych banków, mających oddziały w Polsce.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]