Euro to stosunkowo nowa waluta, gdyż w formie gotówkowej została wprowadzona do obiegu dopiero w 2002 r.. Jest ona obecnie głównym środkiem płatniczym w większości krajów członkowskich UE. Polska na razie nie spełnia warunków, umożliwiających przystąpienie do strefy euro, co nie znaczy, iż jej obywatele nie używają tej waluty na co dzień, czy to gromadząc oszczędności na koncie walutowym lub też robiąc zakupy za granicą.
Euro i plusy z jej korzystania
Wprowadzenie euro w krajach będących członkami UE zdecydowanie ułatwiło życie milionom mieszkańców Europy, zarówno w sferze prywatnej, jak i biznesowej. Jednolita waluta oznacza bowiem mniejsze komplikacje z oszacowaniem potencjalnego kosztu czy też zysku podczas planowania np. transakcji międzynarodowych, co uprzednio powodu możliwych wahań kursów między walutami częstokroć mogło okazać się nietrafioną estymacją. Zamieszkanie w strefie euro zwiększa również swobodę poruszania się obywateli państw członkowskich, którzy praktycznie wcale nie muszą pamiętać o zaopatrzeniu się w optymalną ilość banknotów w obcej walucie w trakcie wyjazdów zagranicznych. Teraz wystarczy im jedynie ich własna karta bankowa, a używając za granicą, nie martwią się już wysokością spreadów naliczanych przez bank przy każdej płatności.
W kantorze online szybko poznasz aktualny przelicznik euro
Polska, mimo wejścia do struktur UE w maju 2004 roku, jeszcze nie spełnia wszystkich przesłanek pozwalających na wprowadzenie euro jako obowiązującej waluty. Nie zmienia to faktu, iż jako mieszkańcy kraju członkowskiego Unii Europejskiej regularnie robimy zakupy oraz prowadzimy interesy w euro. Osoby często dokonujące przelewów w tej walucie mogą w kilka sekund poznać aktualną cenę euro na stronach kantorów internetowych, a równocześnie także błyskawicznie wymienić złotówki na euro bez potrzeby wychodzenia z domu. Wymiana euro online przez wzgląd na niższe spready jest bardziej opłacalna oraz łatwiejsza, bo może zostać zlecona o każdej porze dnia (nawet w środku nocy!), a wymiana waluty dokonywane jest po kursach aktualizowanych na bieżąco, a nie – jak to zazwyczaj jest przyjęte w bankach i kantorach tradycyjnych – w oparciu o średni kurs z dnia poprzedniego.