Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Leasing bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego liczne atuty powodują, że leasing okazuje się doskonałym sposobem pozwalającym na zmniejszenie wydatków związanych z działalnością przedsiębiorstwa. W szczególności z uwagi na to, że w naszym kraju ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing jest tak opłacalny wpływa również to, że umożliwia on zdobycie niezbędnych do prowadzenia firmy aktywów bez potrzeby ich nabycia. Na czym konkretnie jednak polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać stawiając na tę metodę finansowania?

Zasady leasingu

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza wynajem. W krajach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, lecz w naszym kraju są to pojęcia odmienne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, za co ten ostatni deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu najczęściej bywają auta, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa czy też wyposażenie sklepu. Po zakończeniu leasingu wypożyczone przedmioty powinny zostać oddane leasingodawcy, a ten najczęściej sprzedaje je w niskiej cenie.

Leasing – jak uniknąć pomyłek?

W ostatnim czasie w naszym kraju pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność sprawia, że ciężko znaleźć wśród nich tę najlepszą – potrzebne w tym celu będą właściwe umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca je ma, decydując się na leasing, najlepiej zrobimy korzystając z doradztwa specjalisty. Przed znalezieniem oferty dobrze zatem udać się do doradcy finansowego, który pomoże wyszukać propozycję odpowiednią dla naszych możliwości i zagwarantuje, że leasing rzeczywiście okaże się najkorzystniejszym wyjściem.