Czym jest food pairing?

Czym jest food pairing?

Food pairing. Więcej na warsztatqulinarny.pl/szkolenia/zajecia-food-pairing/.

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych połączeń smaków, nie znaczy to, że łączenie ze sobą potraw, które na pozór wcale się wykluczają, nie może przynieść interesujących i, co ważne, smakowitych efektów. Uświadamiamy sobie to raz za razem. Największe oddziaływanie na nasz smak miało naturalnie pojawienie się na rynku nieobecnych przedtem w naszym kraju produktów spożywczych, jak również otwarcie się na obce tradycje kulinarne. Dzięki temu choćby zestawienie egzotycznych sosów owocowych z mięsem rzadko już zaskakuje. Osoby, które zasmakowały w tych wyjątkowych fuzjach aromatów w wielu przypadkach rozpoczynają własne próby i na własną rękę szukają coraz to bardziej niezwykłych połączeń. Aby te jednakże dały oczekiwane wyniki, warto wcześniej zaopatrzyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – łączenie smaków w harmonijną, nieprzeciętną całość

Jeśli chcemy, aby nasze kulinarne eksploracje faktycznie stały się powodem ekscytacji oraz umożliwiały odkrycie nowych smakowych doznań, powinno się działać zgodnie z regułami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są jedynie wytycznymi, o których nie wolno zapominać, by smaki mieszają się w nieprzeciętną, a jednak harmonijną całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak nazywa się się sztukę łączenia ze sobą smaków, które w powszechnym przekonaniu uchodzą za całkowicie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie reguły food pairingu są jednakże bardzo przemyślane i poparte szeroką wiedzą z zakresu biochemii, dotyczącą przede wszystkim obecności konkretnych substancji w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie dotyczy tylko posiłków, lecz też napojów (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing polega na wyczuciu i bujnej fantazji

Do opanowania food pairingu potrzebne są wyczucie oraz bujna wyobraźnia, jednakże to nie one będą najistotniejsze. O wiele bardziej jest istotna znajomość zawartości przeróżnych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak łączą się one z pozostałymi składnikami. Z tej przyczyny rozsądną decyzją będzie uczestnictwo w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – zwłaszcza, iż podzielenie się elementarną wiedzą trwa zazwyczaj kilka godzin.

Siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]