Wszystko, czego warto dowiedzieć się o Krajowym Systemie Faktur, uzyskasz na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.
System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie właściciele przedsiębiorstw na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktura ustrukturyzowana – koniec z niepoprawnym przeniesieniem pól faktur
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo niewiele mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, lecz dla stosownego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument jest całkowicie klarowny. Fakt, że faktury mają jednolitą strukturę powoduje, że niezależnie od tego jakie aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to ważny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania przez oprogramowanie księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie wykluczają możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń
Wszyscy właściciele firm od 1 stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm przede wszystkim szybciej otrzymają zwrot VAT, nie są zobowiązani wysyłać pliku JPK_FA, a także zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (system przechowuje informacje o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu zapobiega patologiom w sferze podatku dochodowego, VAT oraz akcyzowego. Co istotne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz musi ona zostać zintegrowana z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]