Pozbądź się wirusa na stronie – czyszczenie infekcji WordPress

Pozbądź się wirusa na stronie – czyszczenie infekcji WordPress

Co trzeba wiedzieć o zawirusowanych stronach?

WordPress okazał się w minionych latach tak wziętym systemem zarządzania treścią, że liczbę stron oraz sklepów działających z jego użyciem liczy się w tym momencie w setkach milionów. Powszechność stosowania tego CMS-a powoduje, że strony wykonane na WordPressie są atrakcyjnym celem ataków hakerów. W przypadku zainfekowania strony złośliwym oprogramowaniem, niezbędne jest czyszczenie zawirusowanego WordPressa.

Po czym zidentyfikować zawirusowaną stronę na WordPress?

Witryna internetowa rozsyła niechcianą pocztę? Nie dajesz rady się zalogować? Obrazy na stronie zmieniły się nie przez Ciebie? A może na witrynie widnieją odnośniki do obcych Ci portali? To zaledwie parę z popularnych przykładów alarmujących o zainfekowaniu strony. W takich przypadkach nieodzowne jest bezzwłoczna reakcja, żeby zlikwidować przyczynę infekcji, a następnie przywrócić stronę internetową do właściwego funkcjonowania. Naprawa zawirusowanego WordPressa często przekracza umiejętności ludzi, którzy codziennie parają się wyłącznie tworzeniem sklepów i stron internetowych na tym CMS-ie, toteż czyszczenie WordPressa ze złośliwego oprogramowania bądź po atakach hakerów należy powierzyć ekspertom od tego typu działań.

Jak przebiega usuwanie infekcji WordPress?

Spece podejmujący się czyszczenia malware ze stron opartych na WordPressie w ramach swoich operacji naprawczych wykonują dokładne sprawdzenie plików oraz baz danych strony. Badają kod użytych na stronie szablonów oraz wtyczek, jak również pliki wp-config i htaccess. W toku czyszczenia zawirusowanego WordPressa dodawane są na stronie dodatkowe zabezpieczenia, ograniczające niebezpieczeństwo ponownej ataków. Jeśli długotrwałe zainfekowanie przyczyniło się do dodania strony do spisu wykluczeń (przykładowo w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu wirusów z WordPressa eksperci podejmują również niezbędne czynności w celu wykreślenia jej z tego typu “czarnych list”. Cykliczne aktualizowanie CMS-a oraz wykorzystywanych na stronie www wtyczek jest bardzo ważne, gdyż usunięcie wszelkich następstw zawirusowania nie jest gwarancją, iż taki przypadek nie powtórzy się za jakiś czas.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]