Materiały do drukarek 3D – filamenty, żywice fotopolimerowe i inne

Materiały do drukarek 3D – filamenty, żywice fotopolimerowe i inne

Znajdź materiały do druku 3D.

CadXpert oferuje wszechstronny wybór materiałów do druku 3D: tworzywa termoplastyczne, żywice fotopolimerowe i inne. Materiały do drukarek 3D można rozdzielić na 4 typy:
– SLS – spiekany selektywnie proszek poliamidowy,
– SLA – żywice fotopolimerowe o różnorodnych cechach, które utwardza się z użyciem,
– PolyJet – utwardzane ultrafioletem ciekłe żywice fotopolimerowe,
– FDM – warstwy ciekłych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Wyróżniamy tu dwie podkategorie: FDM do ekspresowego tworzenia prototypów z niezbyt kosztownych termoplastów oraz przemysłowe FDM używane do zaawansowanej produkcji z funkcjonalnych tworzyw termoplastycznych.

Filament – nietoksyczny oraz powszechnie dostępny materiał do drukarek 3D

Filament to materiał wykorzystywany do druku 3D w technologii FDM. Ta technologia druku i materiał są stosowane do seryjnej produkcji, jak również do ekspresowego prototypowania z łatwych do kształtowania termoplastów oraz testowania funkcjonalnego. Jakie filamenty są zwykle używane do druku 3D? W większości wypadków sięga się po tworzywa inżynieryjne (między innymi te niepodatne na pękanie) bądź wyróżniające się szczególnymi własnościami (np. ognioodpornością) oraz proste w obróbce poliaktydy czyli PLA. Technika druku FDM daje rezultaty równe wydrukom pozyskanym za pośrednictwem innych szeroko stosowanych metod: termoformowania i wtrysku. Podstawowe zalety filamentów to rozsądna cena idąca w parze z dobrą jakością druku 3D, ekologiczny proces ich wytwarzania (czysty i nietoksyczny, toteż wytworzone z jego pomocą prototypy mogą być stosowane np. w biurach), a także duża dostępność.
W technologii FDM firma CadXpert posiada materiały:
– inżynieryjne,
– elastomery,
– do szybkiego prototypowania.

Materiały do druku 3D – o żywicach fotopolimerowych

Pomijając filamenty, firma CadXpert posiada także wiele innych materiałów do drukarek 3D. Te przeznaczone do technologii Polyjet to m.in.:
– wysokotemperaturowe,
– imitujące polipropylen,
– gumopodobne.
PolyJet jest uznawana za kompleksową a przy tym nadzwyczaj precyzyjną technologię drukowania w 3D. Płynne żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie za pomocą światła ultrafioletowego. Dzięki swoim właściwościom mają zastosowanie m.in. jako prototypy: anatomiczne, inżynieryjne, koncepcyjne czy odwzorowujące wyrób końcowy. Z tych żywic produkowane są także opakowania, pojemniki oraz inne artykuły użytkowe.
Z kolei w technologii SLA (innymi słowy w stereolitografii) są to m.in. materiały:
– inżynieryjne,
– stomatologiczne,
– standardowe,
– odlewnicze.
Jakie zastosowanie ma ciekła żywica fotopolimerowa, którą utwardza się laserem? Bardzo szerokie. Przeważnie korzystamy z niej w przemyśle i branży medycznej do wydruku 3D modeli koncepcyjnych oraz prototypów, a także różnorodnych detali, w których chcemy uzyskać efekt gładkiej powierzchni.

Siedziba:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]