Potrzebujesz kiszonki? Powinieneś odwiedzić ten adres.
Kiszone warzywa są tak głęboko związane z tradycyjną kuchnią polską, że w naszym odczuciu jest to głównie słowiański frykas, sporadycznie napotykany w pozostałych regionach świata. Tymczasem domowe kiszonki znane są nie tylko w Europie, ale też w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.
Kwaszonki – czyste zdrowie na naszym talerzu
Badacze historii potwierdzają, że proces konserwowania żywności poprzez ich przechowywanie w soli, w solance bądź w zlewie z octu, znany jest ludziom od ponad 4 tysiące lat. Technika ta najprawdopodobniej nie została opracowana w Europie, a na terytorium dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niska kwasowość zawiesiny, w której się go zanurza, powstrzymuje rozmnażanie się bakterii powodujących gnicie. Paręset lat temu był to świetny sposób, żeby wydłużyć czas zdatności do spożycia mięsa, ryb oraz warzyw nawet o kilkadziesiąt tygodni. W wyniku tego wynikł obyczaj preparowania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o miesiącach zimowych. Kiszone przetwory od zawsze słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Cechują się one m.in. ogromną zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszonki, rzadziej chorowali na cyngę. Ciekawostką jest, iż po polsku kwaszone przetwory warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z owsa czy ziemniaków.
Smak kiszonek warzywnych bywa inny w poszczególnych regionach świata
Najbardziej znanym warzywem kiszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni zasadniczo w większości zakątków świata, nawet w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej oraz w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów warzywnych nie jest nazbyt popularna. Jednak ogórki kiszone są tam bodaj najbardziej lubianym dodatkiem do hamburgerów, kanapek oraz hot-dogów. W Polsce obok ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraczki i kapusta, których używa się do przygotowania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W pozostałych regionach świata kisi się m.in. paprykę, brokuły, jak również owoce (np. gruszki), a czasami nawet śledzie.
Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dodając im chrupkości i kwasowości. Kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się bazą albo ważnym dodatkiem do setek potraw lokalnych. Należy wiedzieć, iż smak kiszonek różnić się w poszczególnych regionach świata, bo jest on zależny od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. Stąd ogórek przygotowany wedle tradycyjnej polskiej receptury, miał inny smak niż ten zakiszony np. w Indiach.
Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]