Poszerz swoje wiadomości o leczeniu stożka rogówki.
Stożek rogówki to przypadłość, która niezmiernie ogranicza codzienne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia i może być przyczyną innych chorób oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych okuliści potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?
Stożek rogówki manifestuje się już około trzydziestego roku życia
Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie ogniskuje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednak posiada dużo receptorów bólu. Około trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w środkowej części. Jest to następstwem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię oraz miopię, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie światła. Chorzy skarżą się również na podrażnienie oczu, czasem występuje też podwójne widzenie. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie dolegliwość jest niwelowana przy użyciu soczewek kontaktowych lub okularów, po pewnym czasie jednak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – metody cross linking i Topoguided
Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem różnych zabiegów medycznych. Obecnie najbardziej efektywnym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Znakomite rezultaty przynoszą zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie niezborności albo miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który całkiem likwiduje wadę wzroku.
Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]