Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Dowiedz się, gdzie kupić obrączki Kraków.

Dla wielu osób ślub jest wyjątkowo wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich oddania, wierności i miłości są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Historia i obyczaje związane z obrączkami ślubnymi

Początkowo nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż ich historia jest wspólna i sięga wiele stuleci przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką obrzędu zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później, o czym jednakże niewielu wie. I choć uprzednio miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta spopularyzowała się szerzej w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak na przykład we Włoszech, we Francji, w Egipcie czy w USA, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i przymierzają obrączki wspólnie, jednakże obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – wygraweruj cytat, datę ślubu lub imię małżonka

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się mniej krzykliwym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z przeróżnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź lub mosiądz), które uosabiały niezłomność miłości. Obecnie do ich stworzenia używa się głównie platyny i złota, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Owszem, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal przeważnie nabywane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają także nieraz w swojej ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka albo znaczący dla małżonków cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]