Biżuteria z cyrkoniami – o syntetycznych kamieniach szlachetnych

Biżuteria z cyrkoniami – o syntetycznych kamieniach szlachetnych

W zdobnictwie artyści bardzo powszechnie wykorzystują przeróżne kamienie szlachetne. Poza gwarantowanym dodaniem biżuterii niepowtarzalnego wyglądu, mają one znaczny wpływ na wartość opracowywanego dzieła. Konsekwencją tego jest fakt, że dość nieliczna rzesza ludzi jest w stanie pochwalić się prawdziwymi skarbami wśród zgromadzonych zbiorów. Wymyślono naturalnie także alternatywne rozwiązania dla zwykłego człowieka.

Co uznajemy za cyrkonie? Ich wykorzystanie w biżuterii

Cyrkonie to kamienie ozdobne nie pojawiające się naturalnie w przyrodzie są wytwarzane w pełni sztucznie. Jest to praktycznie najlepsza alternatywa dla diamentów – z powodu niemal wyglądu nie do odróżnienia i podobnych właściwości. Zwykle cyrkonia nie ma koloru, ale okazy składające się z innych minerałów mogą posiadać dowolne barwy lub nawet modyfikować je dzięki wpływowi światła. Ze względu na przytoczone właściwości estetyczne, cyrkonie są niezastąpione w jubilerstwie.

Medycyna i bizuteria, czyli w jakich dziedzinach wykorzystuje się cyrkonie?

Jak wspomnieliśmy cyrkonie są powszechnie stosowane w jubilerstwie, jako zdobienia biżuterii, posiadają one oczywiście także inne przeznaczenia. Przykładowo, używa się je w celach medycznych (jako przejściowe uzupełnienie zębów mlecznych), do określania pH w ekstremalnych temperaturach albo też przemyśle. W przeszłości, dzięki swoim właściwościom używane były także przez Rosjan w ich misjach kosmicznych. Jeśli jednak interesuje nas najczęściej spotykana postać cyrkonii, czyli biżuteria, nabyć ją można na przykład przez internet.