Biżuteria a pierwsze wrażenie

Biżuteria a pierwsze wrażenie

…czyli jaki efekt na to jak cię postrzegają, ma biżuteria, którą nosisz.

Na efekt pierwszego wrażenia, czyli to, jak nas odbierają ludzie, których poznajemy, wpływ ma wiele czynników. Jednym z ważniejszych, jest nasz wygląd – a co za tym idzie to, co mamy aktualnie na sobie – od butów po spinkę do włosów. Kolczyki, wisiorki, bransoletki – to wszystko również buduje nasz wizerunek. Oczywiście, każda osoba, która nas poznaje, buduje swój obraz naszej osoby opierając się na pewnym stereotypie, zatem niekoniecznie będzie on prawdziwy (a często nie jest). Zanim jednak osoba ta przekona się, jacy jesteśmy naprawdę, przez jakiś czas będzie szukać potwierdzenia tego, co podpowiedziały jej stereotypy, które ma wdrukowane. Dlatego jeśli naprawdę zależy ci na konkretnym wrażeniu, poświęć nieco czasu na dobór biżuterii, która będzie stereotypowo potwierdzać te cechy, które chcesz by zostały przez drugą osobę zapamiętane. Szczególnie warto to zrobić wybierając biżuterię przed rozmową kwalifikacyjną, pierwszym spotkaniem z potencjalnymi teściami czy wizytą u ważnego klienta.

Bransoletki a pierwsze wrażenie

Już sam fakt tego, że nosisz bransoletkę pokazuje, że przywiązujesz wagę do szczegółów i detali. Zwłaszcza, jeśli jest to bransoletka delikatna, której na pewno nie nosisz każdego dnia i ściągasz przed snem. Duża ilość bransoletek na ręce (zwłaszcza skórzanych rzemyków i drobnych eko-bransoletek) może jednak sugerować pewną infantylność i niedojrzałość (taki styl to domena młodzieży a nie osób dorosłych).

Wisiorki i łańcuszki

Sprawa nieco bardziej skomplikowana i rozbudowana. To widoczny element garderoby, który powinien być dopasowany również do odzieży i okazji. Uważać należy na kosztowne wisiory – pokazują status ekonomiczny, co nie zawsze jest odpowiednim działaniem (zwłaszcza jeśli udajemy się na rozmowę o pracę). W wielu sytuacjach lepiej też unikać deklaracji własnych wartości czy wiary za pomocą biżuterii. Duże, widoczne wisiory czy naszyjniki sprawiają wrażenie, że ich właścicielka jest osobą pewną siebie, pełną tupetu, ale też otwartą na ludzi i świat. Delikatne łańcuszki sugerują skromność i stonowanie, ale uwaga – te bardzo ciasno umieszczone przy szyi również mogą sugerować pewną sztywność emocjonalną.

Kolczyki a pierwsze wrażenie

Widoczne od razu, zatem niezwykle ważne i mocno wpływające na odbiór naszej osoby. Stereotypowo mniejsze kolczyki kojarzą się z delikatnością, uległością, stonowaniem. Duże – z odwagą, otwartością, chęcią zwracania na siebie uwagi. O ile mniejsze są w miarę bezpieczne, duże są już swoistą deklaracją. To samo dotyczy kolczyków błyszczących, zwracających uwagę.

Dobierając biżuterię na pierwsze spotkanie – czy to prywatne czy biznesowe, branie pod uwagę tego, jak inni mogą nas oceniać poprzez pryzmat tego co mamy na sobie, może pomóc nam zbudować takie wrażenie, jakie chcemy.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/bizuteria-a-pierwsze-wrazenie/