Co to jest i jak działa motoreduktor?

Co to jest i jak działa motoreduktor?

Tu znajdziesz motoreduktor walcowy.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory pozwalają na efektywne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze pojawia się nieznaczna różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą też inne moduły jak hamulce lub sprzęgła. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane układy, które można bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom budowanego projektu. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nieraz miesięcy, na żmudne wyliczenia oraz testy różnych układów części. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do sporych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, a także do krótkiego bądź długiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Światowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich potencjalnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne warianty silników (BLDC, DC, AC i bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, przemysł czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, jak m.in linie produkcyjne, schody ruchome, wyciągi górskie czy wirniki. Ogromne zróżnicowanie rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy sprawiła, że liczbę realnych kombinacji, które obecnie oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, lecz praktycznie w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]